Pyrotechnika na modelech.

" Když se to může pokazit, tak se to pokazí ", proto se musíme snažit o to, aby když se to pokazí, to napáchalo co nejmenší škody.

Určeno po osoby stáří 21 let a více, duševně a zdravotně způsobilé.

Každý z Vás si to vyrobí a provozuje na vlastní nebezpečí.

" Tyto stránky nejsou návodem jak to vyrobit, jen popisují možnosti jak je možno postupovat a co vše již bylo odzkoušeno nebo co se dá sehnat, sám jsem provedl mnoho pokusů, a cest co se neosvědčily ".

Je na každém z Vás jak se s tím popasuje, je mnoho kroků co se nedají popsat, né že nechci o tom psát, ale je to o zkušenostech, praxi, odhadu co je možno a co materiál, který mám zrovna po ruce umožňuje.

Můžete se k tomu dostat tak, že cestou bazaru koupíte model, který je tím již osazený, již nějaké samo-domo tam může být. Je možné, že se budou rozprodávat modely z Brna, flotila Midway, flotila byla na prodej, lodě jsou osazeny různými simulátory střelby, zachovávejte opatrnost jak to zprovoznit.

Ověřený materiál je nutno mít v dostatečné zásobě, špatně se shání.

Sám jsem se k tomu dostal tak, že mi v klubu ukázali jak zásobník vypadá, zdálo se mi to zbytečně složité a pracné na provoz, tak jsem bubínek přepracoval k obrazu svému, šrouby co ho držely po obvodu jsem zrušil, obvodová příruba spotřebovala hodně průměru bubínku-nahrazeno středovým šroubem, získalo se více prostoru pro odpalovací šachty bubínku-vešlo se více odpalů do věže,, přepalovací drátky jsem nahradil-odporovým drátem, po vystřílení bubínku se ten jen očistí a může se znovu nabít, také je snadná kontrola funkčnosti bubínku-vyčistí se a kouká se do něho, krokuje se střelba a sleduje se jak žhaví odporové dráty- a tím je kontrola funkčnosti bubínku provedena.

Bylo mnoho nezdarů, a to čeká i Vás, ale snad Vám tyto stránky pomohou to ve zdraví přežít, já jsem žádnou takovou pomoc při vývoji neměl...

Elektronika modelu musí mít dostatečné jištění, vypínač v okruhu odpalů, co okruh spolehlivě vypne, nesmí se to vypínat servo-spínačem.

Výroba zásobníků je pracná, vyžaduje přesnost a nic se nesmí odbývat.

Nikdy nezkoušejte míchat různé slože dle různých návodů na Internetu, nejste chemici a nikdy nevíte jak se vyrobená slož bude v čase chovat !!!

Ať Vás ani nenapadne, použít pro imitaci výstřelu tu slož co je v petardách (takový stříbřitý prášek), razance je násobně vyšší než u černého prachu, roztrhá Vám to celou dělovou věž, a zraní to každého kolem...

Dělové hlavně, které budou použity pro střelbu je nutné zvětšit, vnitřní průměr daný měřítkem není vhodný, vnitřní průměr hlavně je moc malý, spálené plyny musí někudy snadno odejít, jinak odejdou zadní strannou a zničí dělovou věž. Čím je průměr hlavně menší - tím je razance z hlavně větší a to není žádoucí, zmizí kouř, efekt výstřelu. Je také postup: pro střelbu se nasazují jiné hlavně, (než maketové), krátké a s co největším průměrem.

Pro výmety a efekty se používá černý střelný prach pro perkusní zbraně ( Vesuvit LC ), prodej na občanku ve Zbraních a střelivu.

Jedno varování: Černý střelný prach má v každém balení jinou sílu, záleží jak ho v továrně namíchají, jednou je hodně ostrý, jindy líný, je to nutné při každém novém balení znovu odzkoušet a podle toho upravit dávku pro efekt.

Používejte jen Černý střelný prach pro perkusní zbraně co koupíte v prodejnách Zbraně a střelivo, jen tak víte co jste koupily a že to splňuje příslušné normy, nikdy neberte žádný prach z jiných zdrojů, střelných prachů je hodně druhů, nebo že vám někdo dá skleničku prachu co má doma.

Pro historické plachetnice je možno použít oškrábané sirky, dá to kouř a plamen z hlavně.

Nikdy nesmíte použít projektil, před slož pro efekt nic nedávat, v hlavni je jen volně nasypaná malá dávka prachu nebo naškrábaných sirek nebo jen mžikový paník. Nikdy To nesmíte špuntovat !!!. I malý papírek nebo plastelína Vám dokáže na modelu urvat hlaveň nebo zničit dělovou věž.

Každý kdo se tomu bude chtít věnovat vstupuje na "tenký led", simulace střelby modelů se dá dělat i jinak, používají se kouřové generátory co přes klapky pouští kouř do hlavní, malá děla, rychlopalné věže, kulomety se dnes dají oživit vysoce svítivými LED diodami. Zvukový modul dodá věrohodný zvuk.

Výstřel pomocí generátoru kouře.

Dají se koupit továrně vyráběné opakovací hlavně, jako munice se používají poplašné nábojky, dává to velkou ránu a záblesk z hlavně, při používání dodržet bezpečnou vzdálenost při použití tohoto systému od diváků.

www.jetarrows.com/modelarsky-kanon-microgun-mcg05/

-----------------------------------------------------------------

Jiný podobný systém na poplašné nábojky, toto provedení je k vidění již desítky let, na koleně to nevyrobíte, soustruh a fréza podmínkou, výrobce neznám, často se to používá v modelech tanků, pro použití v modelu lodi to není moc vhodné, je to blok duralu, převodovky a to do věže modelu nestrčíte, hmotnost vysoko nad čarou ponoru také není to pravé,...

members.upc.nl/i.cerjak/feedback_files/image011.jpg

Jak to pracuje: v tom slabém válečku jsou uloženy nábojky Start 6mm, v následujícím válci jsou úderníky s pružinami, koncový válec v něm je vedení pružiny úderníku. Každý úderník se musí ručně natáhnout a čepem opřít o hranu válce, při otáčení celého válce, dojde o zarážku k posunutí čepu co jistí nataženou pružinu úderníku, čep sklouzne do drážky a pružina dorazí úderník na Nábojku, může to střílet po jednotlivé ráně nebo dávkou, potom se to musí rozebrat, vyčistit a znovu nabít.

V dávných dobách klub Naumachia to používal pro souboje modelů, (dnes se to provozuje pomocí CO 2 kanónu) a je mnoho klubů po světě. Systém byl podobný, ale neotáčel s tím motor, se zásobníku nábojek Start koukal moduritový váleček a ten se opíral o vyřízlou hlaveň a tím bylo zabráněno otáčení zásobníku (zásobník otáčela pružina), po výstřelu se to pootočilo po další moduritový váleček co se zarazil o hlaveň, servem se řídilo odjištění pružiny spouště, když se zasekla spoušť tak to spíše než Lodní kanon byl kulomet, pokuď byl vedle bok nepřátelské lodi, tak díra byla velká.

Tak jako u předchozího novějšího modelu, nabíjení je risk, že se Vám podaří odjistit spoušť a musí se s tím velmi opatrně zacházet, sluchátka a bezpečnostní brýle nutností !!!

Dává to intenzivní ránu.

Zásobníky modelu pro efekty musí být omezené, efekt se vymetá do volného prostoru.

Nesmí se to špuntovat, utemovat, musí dojít k volnému spálení slože, černý střelný prach pro perkusní zbraně (Vesuvit LC, tento prach při hoření vytváří bílý kouř,, ostatní prachy a slože pro náboje jsou bezdýmé, to pro náš účel není vhodné a také jsou výrazně ostřejší !!! ). Prach je jen volně sypaný, jen se zapálí a vymete efekt, kuličku světlice, nebo se jen spálí - simulace zásahu.

Provedeno jen spálení volně sypaného prachu, cca. 0.5ml.

Kouřový efekt po výstřelu modelu.

Efekt odpalu, odměrka prachu a odpad z rozebírání římské svíce ( kuličky se používají jako světlice), hrubozrný prach, piliny, tvoří zpoždovací náplň římské svíce.

Je dobré počítat s tím, že i simulovaný výstřel může mít značný zpětný ráz,,, při simulovaném souboji modelů je nutné zachovávat odstup, ale když je třeba předvést dobový souboj bok na bok tak se případným škodám na modelech nedá zabránit,,, zásobník musí být v modelu dobře ukotven.

Každý okruh musí mít samostatný vypínač, ( po zapnutí přijímače dojde k cuknutí serv, a může dojít k náhodnému sepnutí efektů), efekty se sepnou, až po řádné funkci přijímače.