Měřítko modelů.

Je dáno časovým obdobím, ze kterého skutečná loď pochází, lodě druhé války (ww II), měly velké rozměry 200-270m, volí se měřítko 1:100 (1cm = 1m).

Moderní lodě jsou menší, a jako model by vycházeli malé, pokuď má být model funkční a není určen jen do bazénu, musí být větší, volí se měřítko 1:72, výhoda existuje množství plastic kitů (vrtulníky, letadla,...)

Bojové čluny pobřežní stráže, volí se měřítko cca 1:25, nebo jiné dle dohody v klubu,,, Optimální model pro začátečníka co se chce seznámit s funkčními modely (stabilní, velký přístup do trupu, rychlá stavba, snadný transport-zadní sedačka vozu stačí).

Lodě první války nestavíme !!!, (ouzké trupy, kasematová děla na boku-střílnami zatéká, mizerný přístup do modelu po sejmutí nástavby.

Pyrotechnické efekty, dokáží model poškodit, pro přesnou maketu to není, spad, popílek, spaliny, jsou značně korozivní, odpal malé rakety-zahalí celý model korozivními spalinami, které se dostanou všude.


Lodní trup se již před stavbou v projektu rozšíří na každé straně ve středu o 1-2cm,na hotovém modelu se to nijak nepozná, (model je na vodě stabilnější, více uveze),,, makety přesně v měřítku nestavíme!!!, ale kdo má zájem si postavit funkční maketu - je to čistě jeho věc. Ve starých stanovách klubu máme, že se model má podobat originálu na vzdálenost 5m. V dnešní době je to již o něčem jiném, rozlišení a optika moderních Foto zařízení, přiblíží model se všemi detaily i na 100m !!.

Stavba funkčního modelu bitevní lodi trvá 4 a více let!!!, a vyžaduje po staviteli znalost devatero řemesel, elektronika hlavně, spotřebují se stovky metrů vodičů, serv, převodovek...


Předem si ujasnit jaké napájecí zdroje budou v modelu použité, tak aby se s nimi dalo manipulovat, na akci si bereme další sadu na výměnu. Také zda Aku je standartně na trhu, stavba a provoz modelu je na 10let. Proudový odběr je mezi 6-10A !!, ale také až 20 a více Ampér.