Cíl této sekce webu je seznámit stavitele modelu s možnými problémy při stavbě modelu.
Stavba modelu je činnost na dlouho, na mnoho večerů, stavbu není třeba uspěchat, oprava případné vady je nákladná.
Předem je nutné si ujasnit Měřítko modelu, výtlak modelu ( je dobré si dát na váhu Aku, serva, motory, výzbroj ), postavit model a po jeho posazení na vodu zjistit, že do modelu teče okýnky není to pravé.
Nakreslit si žebra ve skutečné velikosti a do nich zkusit usadit pohonné Aku, u modelů lodí se často používají Zapouzdřené SLA Olověné Pb aku, jsou levné, dávají velké proudy, nabíječe se dají pořídit za rozumnou cenu, Pb - Aku mají základní napětí 6V nebo 12V, nebo jeden článek 2V (ale tato verze se na modelu nepoužívá), Aku mají kapacitu 12V/8Ah,,,,12V/12Ah-použití do velkých modelů, nebo 12/18Ah, tento Aku je dobré položit na bok.
Těžké Olověné Aku dávají modelu dobré těžiště.
Zpravidla se používají Pb Aku značek Panasonic, BBatery - modely Aku určené pro záložní zdroje UPS, jsou schopné dávat proudy v desítkách Ampér.
Jako nové Aku lze také použít různé verze Li - xx, aku (Li-Pol, Li-Ion), vyžadují speciální nabíječ s balancérem, nezkoušejte je nabíjet obyčejnou nabíječkou, mohou Explodovat, při nabíjení je dobré je mít pod kontrolou.
Na nabíječi Li-xx aku se nevyplatí šetřit, vždy pořídit kvalitní více kanálový (nabíjíte více Aku packů současně), nabíječ s více režimy (nabíjení, vybíjení, konzervace, regenerace).
Jejich hlavní výhoda: jsou lehké a k poměru hmotnosti mají vysokou kapacitu.
Regulátor pro pohon má být obousměrný, pro trvalou zátěž, model jede i hodinu, používat masivní modely, případně s vodním chlazením.
Kniha " Modely Lodí " autor: Jiří Syrovátko, vás seznámí s mnoha věcmi a postupy stavby.