Pásmo 40 Mhz, je určené pro provoz pozemních modelů, jednotlivý kanál RC soupravy se určuje krystalem, existují přijímače, které nepotřebují krystal.

V současné době je znovu obnovena firma Robbe , ale již nemá úplný sortiment co měla před lety. Firma má na svých stránkách opět dostupné  MULTI SWITCH moduly pro RC soupravy Futaba F a FC.

www.robbe.com/rc-elektronik/multi-bausteine-futaba-f-serie.html

Modifikovanou RC soupravu, FC-16 určenou pro lodě a auta, lze koupit cestou bazarů, e-bay. Původní souprava FC-16 má programy pro letadlo a vrtulník, samozřejmě se s ní dají řídit pozemní modely. Modifikovaná FC-16 Truck Boat má odstraněny programy pro letadlo a vrtulník, přidána větší paměť pro nastavení více modelů, RC soupravy s možností rozšíření jsou dnes již vzácností.

Dříve používané F-14_7 kanál, F-14-Navy (možnost použít 3ks multi-switch/prop), FC-16_8 kanál,,,,(FC-18 9 kanál a FC-28 V3 Plus 8-10 kanál mají výměnný VF-modul).mají možnost měnit vysílací pásmo 35, 40Mhz, 2.4Ghz, nebo po vycestování do jiné části světa přejít na jimi povolené pásmo (41, 72, Mhz), veškeré programování RC stanice při výměně vysílacího modulu zůstává nezměněno. Samozřejmě je nutno použít i příslušný přijímač pro dané pásmo !!

Ve verzích FC je výhodné používat přijímač v provedení PCM, Dual Converze. (kódování signálu a vyšší odolnost proti rušení).

Všechny výše uvedené modely se dají výhodně za rozumný peníz koupit bazar, e-bay, lépe shánět Futabu FC-18 a FC-28 přijímač PCM, Dual Converze. Lidé se jich zbavují a přecházejí na 2.4Ghz.

Futaba FC-28 je 9 kanál, vyžaduje pult, je dost těžká a popruh kolem krku je znát, má velmi jemné řízení kanálů, neomezené funkce pro mixy, velký přehledný display.

Na místních akcích, kde se používá běžně 27, 35 ,40Mhz. Se obvykle používá tkz. Kolíčková metoda dřevěné kolíčky na prádlo s barvou a číslem kanálu. Kdo chce zapnut Rádio musí si předem vyzvednout kolíček a cvaknout ho na anténu vysílače. Když není kolíček na panelu, Nesmí se RÁDIO zapnout !!!! , obrázek dole.

RC soupravy se dělí na Pultové a Pistolové (volantové) pro řízení funkčního modelu lodi nevhodné, málo kanálů, nejdou rozšířit, a mají funkce pro auta.

RC soupravy divného typu, nebo kde nejde zjistit na čem vysílají - nepoužívat, ani je osazovat do modelu,, když přijdete na akci kde jsou provozované Funkční modely, jejich majitelé jsou na ně pyšní, stály mnoho roků práce a i značné prostředky - tak čekejte, že Vás vykážou,, když budete jezdit a rušit ostatní,, může se stát, že Vám Rádio hodí do vody,, to bude v lepším případě.

Sám jsem to zažil, Rádio z hračky a po jeho zapnutí cukala serva v několika modelech. Ale majiteli model sám hezky plave.

Pultové RC soupravy se stále vyrábějí, ale jejich cena je značná, funkce jsou spíše pro ovládání multi-funkčních modelů letadel nebo vrtulníků.

U vody se stále musí počítat s možností vykoupání RC soupravy, nebo, že se na ní šáhne mokrou

rukou.  Po západu slunce padá rosa, a za chvíli ze všeho kape voda.

A podle toho si raději nepořizovat drahou RC soupravu jen na řízení Lodního modelu.

Dnešní možností místo FC-16 je použití RC Carson Reflex Stick MULTI PRO 14,,2.4Ghz,,,4 kanály proporcionální a 10 spínacích kanálů, za ty peníze na lodní funkční model dobrá volba za 90 - 110e.


Futaba F-14, Navy. Umožnuje použití 3ks Multi Switch nebo Prop modulů.

Možno osadit do F nebo FC souprav, verze s jiným ovladačem pro pásové pohony nebo kolesové parníky.

Nová modifikovaná RC Futaba FC-16, Boat / Truck. Cena cca. 6000Kč.

Futaba FC-16, 8k, staré provedení. Cena bazary cca. 700-2000Kč dle vybavení.

Futaba FC-18 Plus, výměnný VF modul.

Futaba FC-28, výměnný VF modul, vyžaduje pult, těžká na krk.

Jak zapojit vodiče pro rozšiřující přepínač, na středu drží, kraje se chovají jako tlačítko, nebo možno také s aretací, konektor se zapojí do volného místa ve vysílači, do pozice kanálů 5-8, otočením konektoru dostanete reverz na kanálu, platí pro FC - 18 a 28.

Touto sestavou převedete Futabu FC - 18 a 28 na 2.4Ghz, (za předpokladu, že máte verzi FC-18 s výměným VF-modulem, sám to používám a nestalo se, že by model nešel ovládat nebo byl rušen i v prostředí kde jsou v provozu desítky RC modelů.

Graupner MC-17, nevyrábí se, ale dá se pořídit.

Graupner MC-19, nevyrábí se, ale dá se pořídit.

Futaba FX-40, výměnný VF-modul, Velmi drahá stanice, pořízení cestou bazarů.

Carson 14k,2.4Ghz, 4prop, 10 spínacích, mnoho funkcí za málo peněz,cca. 2900Kč.

Její nástupce, paměť na 16 modelů, 6 prop. kanál, 4x s aretací, 4x tlačítko. cena: cca. 3700.-Kč.

Přijímač pro Carson LCD.

----------------------------------------------------------------

Nebo jiná cesta, Znovu výroba oblíbené Futaby F-14 od firmy RIPMAX. Možnost použítí Multi Switch nabo Prop modulů a vše pracuje v pásmu 2.4Ghz.

ripmax.com/Item.aspx?ItemID=P-CBF14N24SET6&Category=060-010-045

 

Kolíčový panel, kdo chce zapnout RC dá si kolíček na anténu, jinak nesmí zapnout RC.