Model Merrimacku (Virginie), je již postaršího data vzniku.

Původní vzhled je dán nedostatkem dobových materiálů, model stavěn kolem roku 1990, Internet tehdy ještě nebyl rozšířen a stavba byla provedena podle jednoduchého plánku a brožury " Rakve útočí " a také pár řádků v knize "Válečné lodě".

Video z boje mezi Merrimack (Virginie) a Monitoru.

www.youtube.com/watch?v=JVTNnkImX80

www.youtube.com/watch?v=QPDVqdYTrY8

Trup modelu je kostra z překližky TL 8mm a plaňkovaná smrkovými nosníky 3x10mm, trup je olaminován 3x tkaninou gramáže 120. Vnitřní nátěr je Epoxy dvojsložkový Lak co se tam vrstev vešlo, tím je povrch sklovitý a odolný všemu.

Paluba modelu byla tvořena překližkou TL 1mm a na ní nalepené smrkové nosníky 3x5mm máčené hranou v tuži pro vytvoření dojmu staré dřevěné paluby, a to celé je natřené Lodním olejovým lakem ve více vrstvách, odolnost tohoto nátěru je značná.

Při další modernizaci paluby, provedena výměna za materiál na výrobu plošných spojů,, paluba se dá celkově odmontovat a zároveň tvoří elektrický rozvod pro efekty. Polep paluby je opět prkny jako dříve.

Technologie pro střelbu a výbuchy byla více krát přepracována, až se dostala do bodu sériové výroby simulátorů, jednotného rozhraní na palubě modelu, kde může být použito víc druhů simulátorů od slabého prsknutí, až po odpal světlice. Vše má stejné rozhraní i provedení. A všichni mi říkaly, že to nemůže fungovat a každý simulátor musí být jednoúčelový.

Provozování pyrotechniky na modelu, model značně poškozuje, spaliny jsou značně korozivní a dostanou se všude.

V začátku byl model ovládán RC soupravou 6 kan. Modela AM 27Mhz, za použití 4.kanálů, ( kormidlo, mechanická regulace rychlosti, jezdec na servu jezdí po ploškách a modul drátových odporů má nastaveny tyto hodnoty (3x vpřed,,stop,,2x vzad)), tři děla, každé na 14 ran, osazena do pozice v dělovém srubu v pohledu od zádi - Vpravo,,Přední,,Levé - vše ovládané křížovým ovladačem na vysílači-kam se dala páka tam model vystřelil, spínání je provedeno servo spínačem (servo v koncové poloze stlačí mikrospínač, pozice v koncové poloze je proto, že při rušení může servo škubat a nic se nemůže sepnout) pákou směrem Vzad se odpalovaly výbuchy na modelu - 33 výbuchů, pro souboj při manévrování s protivníkem (Monitor) ideální kombinace. Jednotlivé servospínače ovládají kroková relé, jedno takové relé má 33 kroků, co krok to odpal nebo imitace zásahu.

A na to vše stačí RC souprava 4k, a máte k dispozici 75 efektů.

Poziční světla byla na vypínač,, původní napájení modelu Autobaterie 12V / 75Ah, a další Aku NiCd 4.8V / 4Ah pro pohon serv a přijímače.

Později se přešlo na RC Futaba FC-16 / 40Mhz / 51kanál.,, řízení děl a výbuchů, regulace pohonu bylo ponecháno-osvědčilo se dlouhým provozem, přidán zvukový modul (lodní zvon,,parní siréna,mlhová siréna), generátory kouře do komínu, hlavní světlo na komínu. Nová modifikace palubních výbuchů.

Model se dá pro předvádění znovu přezbrojit do dvou hodin. Stačí do simulátorů jen dosypat prach.

Některé akce trvají i více dní a model je nutno mít stále v provozu. To co se kazí je nutno mít možnost snadno vyměnit. (simulátor pro zásah, může se přepálit odporový drát nebo oxidací ztratí vodivost, pracuje se s hodnotou 0.2 Ohmu, jak je vyšší tak to již nefunguje ).

Po dožití Aku 75Ah se přešlo na Aku 45Ah a později na Aku Panasonic 12V / 18Ah - odpaly efektů jsou mnohem živější než s Autobaterií.

Později se přešlo z důvodu zvýšení citlivosti na RC Futaba FC-28 PCM, 40 Mhz a možnosti měnit VF modul.

Na jedné akci na rybníku došlo k chybě dělového zásobníku (byl moc čistý), nebo nějaká vnitřní vada krokového voliče, tato pravá pozice děla zlobila již v minulosti, k stylové dobové explozi prachárny na lodi. Model utrpěl těžké poškození, ale dokázal doplout ke břehu vlastní silou, konstrukce modelu byla celou dobu prováděná jako značně odolná, klíčové díly řízení za mnoha přepážkami, oddělené napájení.

Model má na spodní části trupu komory pro vnější přišroubování Olověné zátěže cca.14kg.

V současné době je model mimo provoz a pracuje se na nové a větší Virgínii (Merrimack), dle dobových pramenů, studium probíhá celou dobu provozu modelu,,původní plánek byl velmi jednoduchý,,dnes již vím jak byl konstruhován a jak nejpravděpodobněji asi vypadal a tak se také nový model postaví, bude větší, bude více místa na vybavení modelu a jeho odlehčení pomocí vodního balastu.

V roce 2018 bylo provedeno rozhodnutí provést opravu poškozeného modelu, ( Důvod je prostý: není nějak čas na stavbu nové CSS Virgínie, stavba by trvala více let a její protivník USS Monitor prochází dokončovací fází a v průběhu roku 2018 bude dokončen. Bojová simulace bitvy těchto modelů je velmi působivá pro diváky a stále jsou dotazy kdy se znovu uskuteční).

Model byl kompletně odstrojen od všech drátů, provedena kontrola poškození, řada žeber je odtržena od obšívky, poškození na pravé straně sahá, až po střed modelu, přední paluba je kompletně zničená, je odtržená obšívka dna mezi spojem komor pro přídavnou olověnou zátěž na spodní straně, to také byl hlavní průnik vody na pravé straně po explozi a následné náklánění na pravou stranu, vlastní obšívka trupu olaminovaná 3 x Y120 vydržela vodotěsná. Stav Duben 2018.

Cíl je zkusit zapojit celou boční dělovou baterii, 4 děla, pro plnou boční salvu, podle nových podladů a studia dostat model do jedné reálné podoby, (jedna verze má na přední palubě vlnolam z trámů, a druhá verze má místo vlnolamu z trámů nízkou palubu, kloním se spíše k první verzi, která se zdá reálnější).

Odstranit zábradlí z hlavní paluby, ponechat jen na dělovém srubu, trup na přídi doplnit klounem.

Video ukázka z plavby modelu a jeho efektů:

www.youtube.com/watch?v=pulLrBUGrzc