Tato sekce webu popisuje RC vybavení modelu, typy Akumalátorů, a dalšího ...

 

Pro ovládání modelu se používá RC souprava v pásmu 40Mhz nebo již častější verze 2.4Ghz.

Před mnoha desetiletími se k ovládání modelů používal i svazek drátů, ale jde to jen na pár metrů, také jsem to zkoušel, ale dráty model stále stahují.

Vysílač v ruce se používá zpravidla pultového provedení, lépe se drží a umožnuje zpravidla velké rozšíření.

Na vysílači k ovládání pohonu se používají Tahové ovladače, nastavená rychlost drží, mít to na vratném knipu není to pravé, nejde udržet rychlost.

Když se používá knipl, tak lze provést úpravu jeho funkce, odstraní se vratné pérko nebo se přidá třecí aretace vystavení kniplu (každý výrobce to nějak na svém vysílači umožňuje a zpravidla na to přibaluje k RC soupravě příslušné příslušenství).

RC souprava má na zemi nebo vodě omezený dosah než udává výrobce, na vodě se dosah ještě výrazně zhoršuje, vlhkost nad vodou.( jsou i tkz. zakletá místa kde signál záhadně mizí nebo dochází k rušení, někdy se od místních dovítě, že pod vodou vede kabel).

Při použití RC 40Mhz, na modelu je zdířka, samotnou anténu tvoří tenký ocelový drát 80cm vletovaný do Banánku, který se zasune do zdířky v palubě, konec antény se chrání vhodnou kuličkou, ať s to nepíchneme do oka.

Při použítí RC 2.4Ghz, origo anténí vodiče jsou krátké, dají se koupit delší, vlastní anténa je ten odizolovaný konec cca: 30mm. Antény je dobré vystrčit z nástavby, některý materiál nástavby brání prostupu signálu, uhlíková tkanina, Cu Cuprextit, nebo verze barev s příměsí kovu a rozevřít je o 90st.

Pod vodou se 2.4Ghz se nešíří, nelze ovládat ponorky.

Serva: všechna od jednoho výrobce, zamezí se tím různému záhadnému rušení, nemíchat mezi sobou Analogová a Digitální serva-ruší se navzájem.

Spoje vodičů: používat různé konektory, nesmí se dát zaměnit, nebo otočit, osobně doporučuji, co se často nerozpojuje pájet, ( malá nalepená destička Cuprextitu a na ní spojit pájením vodiče, je to lepší než používat různé svorkovnice co drtí šroubkem vodič ).

Servo vodiče: model je velký a vodič od serva je krátký, je nutno ho nastavit prodlužovacím třívodičovým vodičem, používá se kroucený-snižuje výrazně rušení, dá se koupit již hotový s příslušnými konektory nebo jako metráž na cívce. Spoje konektorů se krimplují, ale je vhodnější je pájet, Funkční model vytváří agresívní prostředí, a krimplované spoje oxidují a strácejí vodivost.


Jak jsou zapojené konektory serv různých výrobců.