Náklady na stavbu a provoz modelu.
Každý si myslí, že Funkční model je velmi nákladný, opak je pravdou, to hlavní co je na Funkčním modelu náročné je vymyslet jak ho postavit, zapojit všechny funkce, vyrobit funkční komponenty a odladit je tak, aby vše zdárně a bezpečně fungovalo.
Druhá věc je zajistit, aby Funkční model byl i mnoho let po akcích plně funkční, to bývá nejtěšší úkol.
Je nutno si pořizovat podrobnou písemnou dokumentaci, pro případné změny zapojení.
Cena RC soupravy modelu FC-16 s multi-switch-prop moduly, je cca: 17 000.-Kč. ale plné osazení není nutností.
Regulátor obousměrný: cena cca: do 3000.-Kč. záleží na požadovaném proudu (podle počtu pohoných motorů), MIG 600 Boat 12V, 6-8A,,,,,4x motor (4x8A se rovná 32A,, tak stačí cca: reg. do 40A), Hodnoty ve stovkách Ampér, které jsou uvedeny na některých Regulátorech jsou jen obchodní trik ( je to hodnota proudu na výkonových spínacích transistorech, při skoro nulovém odporu), Takový proud by roztavil přívodní vodiče.
Serva: stačí ta levná, do 250.-Kč za kus,,, na kormidlo výkonné servo 10 a více Kg, cena do 1000.-
Serva: nakoupit od jednoho výrobce,,kombinovat různé značky není vhodné (nakoupit si serva do zásoby, než dokončíte model a následný provoz je mnoho let, původní značka serva se již nemusí vyrábět).
Dnes jsou Analogová a Digitální serva,,,když používáte FUTABU F nebo FC, nesmíte kombinovat na jednom přijímači. Digitální serva ruší Analogová serva. ( Hlavně si dát pozor při nákupu přes internet nebo u prodejců, někteří to nijak nerozlišují, servo jako servo ).
Levná serva se dají používat jako servospínače, vačka v koncové poloze spíná mikrospínač nebo mikro-tlačítko (to umožňuje paměťový stav- jedno vystavení do koncové polohy zapne, druhé vystavení vypne), hlavní výhoda servospínače ze serva je, že případné cukání serva se nedostane do koncové polohy a nic omylem nesepne, To se může snadno stát při použití Elektronického servo-spínače, spíná moc rychle a nepoznáte na něm kmitání v důsledku rušení různého typu.
Zvukový modul: cena cca: do 5000.-Kč dle typu a modelu, možno použít jeden nebo více jednočinných zvukových modulů. Ale vše závisí na použitém Reproduktoru,,,ale nečekejte nic velkého, zvuk na vodě se strácí.
Ozvučení: Model nikdy neumí podat zvuk jak si představujeme, Reproduktor je v nástavbě a směr zvukových vln je zpravidla směrem nahoru, na volné vodě, zvuk není nijak moc slyšet. V uzavřeném prostoru je to lepší, ale také nic moc. Pro lepší ozvučení je dobré mít na břehu Reprobedny a příslušné zvuky reprodukovat z nich, je na Vás jak dokážete poslat zvuk z modelu do Repro-beden na břehu.
Trup modelu: cca: do 5000 - 10 000.-Kč dle materiálu, překližka, smrkové nosníky, lepidla, tmely, brusné papíry, skelnou tkaninu, laminovací pryskyřici, a další materiály.
Vybavení dílny: kvalitní micro-pájka,(Weller...) ele. kmitavou pilku cena do 2000.-,,,lampu s Lupou na dlouhém ramenu, cena do 2000.-,,,ruční svěrák, dá se použít jako třetí ruka,,,,micro vrtačku,,,
Ale většinu tohoto vybavení najdete ve své dílně.
Auto na přepravu modelu: Combi nebo pevnou zahrádku na střechu auta,,, vlek na přepravu modelu je nevhodný-moc skáče.
Vhodnou přepravní bednu na model, ( jedna bedna na Trup, druhá bedna na Nástavbu modelu ).
Vhodnou multi nabíječku: pro současné nabíjení více druhů Aku, nebo několik jednoúčelových nabíječů.
Akumulátory: Olověné hermetické SLA, cena je nízká, 600 až 1000 za kus, cena dle kapacity a provedení.
nebo novější a lehčí Li-xx, Li-Fe-Pol a jiné vhodné typy, použité napětí je zpravidla do 12V, zvedat napětí na modelu je nebezpečné, model se provozuje v mokrém prostředí a nevíte kdo na model při jeho poruše může sáhnout, závodní modely mají palubní napětí i desítky voltů. S elektřinou ve vodě si není radno zahrávat,...